Search

Łódź ze stabilizatorem dwustronnym ngalawa

:
CMM/EM/2/A-C
:
Łódź ze stabilizatorem dwustronnym ngalawa
:
Suahili
:
lata 50. XX wieku
:
jednostka pływająca, pojazd
:
etnografia, technika
długość:
432 cm
szerokość:
340 cm
wysokość:
83 cm
:
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
:
ngalawa
:
łodzie ludowe
:
Msasani k. Dar es Salaam, Tanzania
:
Toruń, Polska
:
drewno mangowe, metal, włókno roślinne, płótno
:
szkutnictwo
:
Kadłub z ociosanego i wyżłobionego pnia drzewa; na nim zamontowany stabilizator dwustronny: wytyki połączone ukośnymi łącznikami z pływakami z desek. W gnieździe masztowym ustawiony drewniany maszt, na którym zawieszono płócienny żagiel trójkątny.
:
ETNOLOGIA MORSKA
:
Muzeum Etnograficzne w Toruniu
:
Gdańsk, Ośrodek Kultury Morskiej, wystawa Łodzie Ludów Świata:

Łódź ngalawa jest charakterystyczna dla znacznej części wybrzeża Suahili w Afryce Wschodniej. Najwięcej tych jednostek można spotkać na wyspie Zanzibar. Łodzi używają rybacy do połowów sieciami, sznurami haczykowymi i pułapkami. Przewozi się nimi także towary i ludzi na niewielkich dystansach. Ngalawa jest dwuosobowa, a żeglarz, który nie steruje, przemieszcza się po tyczce wysięgnika w roli żywego balastu. Łódź łączy w sobie idee zaczerpnięte z kilku kultur: żagiel arabski, stabilizator indonezyjski, ster o chińskiej genezie. Idea stabilizatora dwustronnego trafiła na Madagaskar z Indonezji najprawdopodobniej w VII w., a potem via Wyspy Komorskie na sąsiadujące wybrzeże Afryki. Ster zawiasowy to rzadkie wyposażenie dłubanek. Naszą łódź pozyskał w 1967 r. w Tanzanii dr Wacław Korabiewicz, a zakupiło ją od niego Muzeum Etnograficzne w Toruniu.


:

karta katalogu naukowego muzealiów etnograficznych, autor: Krzysztof Zamościński; elektroniczna karta ewidencyjna, autor: Krzysztof Zamościński; KPZ-2/89
Add keywords:
Export to:
PDF XML