Search

Model dżonki Lu Meimao (Zielona Brew)

:
CMM/EM/75
:
Model dżonki Lu Meimao (Zielona Brew)
:
Chińczycy
:
około 2010
:
model
:
etnografia
długość:
19.7 cm
szerokość:
5.2 cm
wysokość:
18.9 cm
:
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
:
Lu Meimao, dżonka
:
modele
:
Ningbo, Chiny
:
Gdańsk, Polska
:
drewno, płótno, metal, nić
:
modelarstwo
:
Wykonanie kadłuba modelu z drewna, zamontowanie nadbudówki. Ustawienie masztów, zamocowanie olinowania i żagli płóciennych.
:
ETNOLOGIA MORSKA
:
Zefeng You z Ningbo, Chiny
:
magazyn:

Model dżonki zwanej Lu Meimao (Zielona Brew), mimo pewnych uproszczeń, przedstawia najbardziej charakterystyczne cechy dawnych dżonek miasta Ningbo, leżącego w prowincji Zhejiang w Chinach. Należą do nich m.in.: kształt dziobu i rufy, system kilku odbojnic będących elementami składowymi burt, pochylony fokmaszt, magiczne oczy na dziobie. Dżonki Lu Meimao mogły mieć ok. 20 m długości, stąd skalę modelu można oszacować na ok. 1:20. Dżonki takie używane były jako statki-chłodnie do przewozu ryb, a często można było je spotkać w porcie w Szanghaju jeszcze w latach 1940. Ich nazwa wzięła się od malowanych na burtach nad magicznymi oczami zielonych pasów, kojarzących się z brwiami. Model wykonano na podstawie własnych opracowań w Instytucie Starożytnych Statków Chińskich przy Muzeum Morskim w Ningbo, które ma w swoich zbiorach większe i dokładniejsze modele dżonek tego typu. Tego rodzaju statków już się nie spotyka. Odtwarza je rekonstrukcja Lu Meimao, zwodowana w 2005 r. w prowincji Zhejiang.


:

G.R.G. Worcester, The Junks and Sampans of the Yangtze, Annapolis, Maryland 1971; karta katalogu muzealiów etnograficznych, autor: Krzysztof Zamościński; elektroniczna karta ewidencyjna, autor: Krzysztof Zamościński; KPZ-3/2012
Add keywords:
Export to:
PDF XML